انتخاب نام شرکت چگونه انجام می‌شود

انتخاب نام شرکت ( انتخاب اسم شرکت )

انتخاب نام شرکت ( یا انتخاب نام برند ) بسیار مهم است. اگر به نام مناسب برای محصولات، خدمات و یا انتخاب اسم شرکت نیاز دارید، باید به مسائلی توجه نمایید که بعدا بر بازاریابی ، برندینگ و کمپین تبلیغاتی شما اثر مستقیم مثبت و یا منفی خواهد گذاشت. نام تجاری ( اسم تجاری ) بخشی از برند می‌باشد. باید در انتخاب این نام بسیار زیرکانه و خردمندانه عمل نمود، زیرا که می‌تواند موجب افزایش و تقویت ارزش برند و یا آسیب به ارزش برند گردد.

در تلاش برای انتخاب نام شرکت ، نام محصول یا نام خدمت ، روش‌های زیر در مسیر انتخاب نام مدنظر می‌باشد :

 1. انتخاب نام شرکت با استفاده از نام بنیان‌گذار یا سرمایه‌گذار Hewlett-Packard : HP
 2. انتخاب نام شرکت بر اساس کاری که انجام می‌دهد. پاک فوم : فوم پاک‌کننده
 3. انتخاب نام شرکت بر اساس تجربه یا تصویری که می‌خواهیم ایجاد نماییم. بادپا
 4. انتخاب نام شرکت بدون ارتباط با ماهیت کسب‌وکار. Apple
 5. ایجاد یک نام که پیش‌تر وجود نداشته : Hofman

ضروریست که تصمیم و برنامه‌ای وجود داشته باشد که اسم شرکت، اسم خدمت یا اسم محصول انتخاب‌شده، باید چه معنایی و یا چه خصوصیاتی را در ذهن مخاطب تداعی نماید. مثال : پیک بادپا، نام یک خدمت از شهرداری تهران است (پیک‌های موتوری). آیا نام خدمت، معرف نوع کار و تداعی‌کننده خصوصیات آن است. اگر بله. درنتیجه نام خدمت به‌درستی انتخاب‌شده است.

فرض که اسم چندین شرکت که در حوزه مشاوره مدیریت برند فعال هستند، پیش روی شماست و برای انتخاب نام برند خود میخواهید به یکی از اینان مراجعه نمایید؛ کدام‌یک را برمی‌گزینید؟

تحقیقات تیم مشاوران مدیریت ایران نشان داده که شانس شرکتی که خود اسمی منحصربه‌فرد داشته باشد، بالاتر از ۶۰% میباشد. اسمی که در اولین لحظه بیشترین اثر را بر شما بگذارد، شانس انتخاب شدنش بالاتر خواهد بود. انتخاب نام برند به زبان فارسی، چالش بزرگی است، زیرا لغات مجاز محدود، و تعداد تقاضا بالا است و از طرف دیگر انتخاب نام به زبان‌های دیگر نیز با مشکلاتی در خصوص مدارک قانونی روبرو بوده و همچنین نام انتخاب شده نباید توسط یک برند بین‌المللی بزرگ قبلا ثبت‌شده باشد.

مثلا تاکنون در حدود ۲۵ میلیون شرکت در آمریکا ثبت‌شده که نام‌های آنان تحت حفاظت نام‌های تجاری است USPTO ، درنتیجه انتخاب یک نام و توانایی استفاده از آن نام، دو داستان متفاوت خواهد بود.

نتایج جستجوی ایرانیان در موتورهای جستجو نشان می‌دهد که ریشه اغلب اشتباهات در انتخاب نام شرکت یا انتخاب نام محصول در کجاست. آیا گوگل، مشاور شماست؟

نامی که پیش‌تر درجایی نوشته‌شده است حتما توسط دیگران نیز دیده‌شده و حتما دیگران پیش از شما در خصوص ثبت آن اقدامات نافرجامی انجام داده‌اند. این عناوین تنها در جهت جذب مخاطب و افزایش بازدید سایتشان میباشد و ارزش دیگری ندارند :

 • پیشنهاد رایگان بهترین نام برند
 • انتخاب رایگان بهترین اسم شرکت
 • بهترین اسم وب‌سایت
 • اسامی زیبا شرکت
 • نامهای زیبا شرکت
 • انتخاب نام تجاری پسرانه برای شرکت
 • انتخاب نام تجاری دخترانه برای شرکت
 • انتخاب نام تجاری شاد برای محصول
 • انتخاب نام شرکت غیرتکراری
 • اسم جالب شرکت
 • اسم آماده شرکت
 • اسم رایگان برند
 • اسم رایگان شرکت
 • انتخاب نام شرکت رایگان

از سوی دیگر علاوه بر انتخاب نام تجاری باید به آدرس دامین وب‌سایت نیز توجه نمایید. در حدود ۹۰۰ میلیون وب‌سایت ثبت‌شده وجود دارد. برخی از متخصصان بر این باورند که در حدود ۹۹% کلمات دیکشنری انگلیسی به‌عنوان نام دامین، ثبت‌شده‌اند. اما این تنها کار انتخاب اسم را کمی سخت می‌نماید، اما غیرممکن نخواهد بود.

در بدترین حالتدر حالت معمولدر بهترین حالت
انتخاب نام تجاری ضعیف می‌تواند سبب جلوگیری از ایجاد جایگاه برند در بازار گردد. نام ضعیف، عدم تمایل مخاطب به شرکت را به همراه خواهد داشت و هزینه‌های زمانی و مالی بالایی را باید صرف آموزش بازار در خصوص شناخت ارزش‌های سازمان خویش نمایید. همچنین فرصت توسعه بازار را از شما خواهد گرفت .ظاهرتان شبیه دیگران می‌باشد. فرصت انتقال پیام‌های ضروری سازمان از کانال برند به مخاطب را از دست می‌دهید. اما حداقل در این حالت به خودتان آسیب نمی‌رسانید.نام تجاری مناسب، شما را در جایگاه یک رهبر یا فرد خلاق واقعی قرار می‌دهد، موجب تقویت ارزش پیشنهادی در یک یا دو کلمه می‌گردد. نام برند مناسب، بسیار قدرتمند میباشد، زیرا که توانایی هدایت فرهنگ یا جایگاه سازمان در بازار را دارد و می‌تواند بین محصول یا خدمات ما از سایر رقبا، تمایز ایجاد نماید.

انتخاب نام شرکت

انتخاب یک نام/اسم محصول یا خدمات در بدو تاسیس شرکت صورت نمی‌پذیرد. بلکه پیش از رسیدن به مرحله انتخاب نام، نیاز به برخی زیرساخت‌ها و مقدمات هست انتخاب نام برند یکی از وظایف مدیریت برند به‌عنوان بخشی از حوزه عملیات بازاریابی است. ما در مسیر انتخاب یک نام، از یک استاندار خاص استفاده مینماییم.

مثال: شرکتی مانند P&G که تعداد زیادی برند دارد (Oral-B, Pantene, Tide, Dunhill, Mr.Clean) به ناگاه به فکر انتخاب یک نام نمی‌افتند، بلکه بعد از طی مراحل مشخصی فرایند انتخاب نام آغاز می‌نماید.

مدل مراحل انتخاب نام ( نام تجاری / نام شرکت ) در تیم مشاوران مدیریت ایران :

پیش از انتخاب اسم برند تجاری

نام تجاری بخشی از برند و انتخاب آن وظیفه مدیریت برند است. پیش از انتخاب نام ، باید استراتژی برند شما تعریف و تدوین‌شده باشد.

پیش از انتخاب نام ، باید به موارد زیر توجه نمود:

 1. ریسک : اگر روی ارائه یک محصول یا خدمت جدید به بازار سرمایه‌گذاری زیادی انجام داده‌اید، حتما ریسک بالایی نیز دارد. انواع انتخاب می‌تواند بر روی ریسک شما اثر گذارد. نام خود را به‌درستی انتخاب نمایید.
 2. اعتمادبه‌نفس تیم سازمان روی قدرت آتش و عینیت بخشیدن به اهداف اثر گذارد هست.
 3. میزان زمان و انرژی تخصیصی به پروژه.
 4. توانایی جذب منابع از داخل و خارج از سازمان
روش انتخاب اسم شرکت ( انتخاب انتخاب نام شرکت )

استراتژی انتخاب نام برند

 • کاری که این نام باید انجام دهد را تعیین نمایید.
 • این نام با محصولات و خدمات موجود شما چگونه باید برخورد کند.
 • یکی از انواع روش‌های انتخاب نام تعیین نمایید.
 • معیارهای ارزیابی نام انتخاب‌شده را تعیین نمایید.

ایجاد لیست کاملی از نام‌ها قابل‌استفاده

امروزه انتخاب نام بسیار سخت‌تر از گذشته شده، زیرا که تعداد زیادی از اسامی مدنظر قبلا ثبت‌شده‌اند، بنابراین ابتدا باید لیست کاملی از نام‌های مدنظر جمع‌آوری و سپس افرادی را درجهت اظهارنظر به روش طوفان فکری گرد هم آورد و پس از دریافت ایده‌ها، آنان را مورد ارزیابی‌های قرار داد.

ارزیابی نام بر اساس معیارها

هدف اصلی، پیدا نمودن نامی منطبق با معیارهای تبیین شده است، بنابراین طراحی حرفه‌ای سوالات مطرح شده از دیگران در جهت تحلیل و تطبیق نام‌ها با معیارها، بسیار حیاتی است. معیارهای مدنظر کمی و کیفی در نظر گرفته و حتی زبان بدن پاسخ‌دهنده نیز ثبت می‌گردد.

آزمودن نام

نام انتخاب‌شده باید از جنبه‌های بسیاری مورد آزمون قرار گیرد.

 1. آوای مناسبی داشته باشد (مثلا زمانی که فروشنده به مشتری نام برند را بیان می‌نماید، آیا مفهوم می‌باشد ؟)
 2. دشواری تلفظ و یا اشتباه در تلفظ
 3. ایجاد سردرگمی
 4. پیامی که باید منتقل نماید
 5. آدرس دامین URL

محافظت از نام برند

باید با ثبت برند از مالکیت خود دفاع نمایید. اگر از نامی که در مالکیت فرد دیگریست، بهره می‌برید، در نهایت با حکم دادگاه مجبور به تغییر دادنش خواهید شد.

پس از انتخاب نام تجاری

پس از انتخاب یک نام تجاری خوب ، حال زمان طراحی لوگو و سایر عناصر هویت بصری برندتان فرا رسیده، و باید پیام برندتان را خلق و از طریق ابزارهای فروش و امکانات بازاریابی خود به مخاطب منتقل نمایید.

در پایان توجه شما را به این نکته جلب می‌نماییم که انتخاب نام شرکت بسیار مهم است. گاه دیده‌ایم که نامی چند سیلابی و آنقدر سخت انتخاب شده است که طرف قراردادد، حتی قادر به خواندن و نوشتن نام شرکت، در متن قرارداد نیست. حتما در زمان انتخاب نام شرکت به نحوه نوشتن آن به زبان انگلیسی، اسپانیایی و فرانسه دقت نمایید. آیا کلمات بکارگرفته شده در نام شرکت، در هنگام ترجمه به زبان کشورهای طرف معامله، دارای معنای ناپسندی نیست؟ آیا حروف غیرقابل تلفظی ندارد؟ آیا مخفف آن معنای ناپسندی ندارد ؟ در انتخاب نام شرکت خود دقت نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا question