صحافی و انواع آن

صحافی یکی از مراحل بسیار ظریف و سرنوشت‌ساز در فرآیند طراحی تا چاپ است. چه بسیار کارهای نفیسی که در این مرحله از بین می‌روند و تقریباً باطله می‌شوند. به مجموعه تا، ترتیب و قراردادن فرم‌های تا شده کنار هم، جلدگذاری و در نهایت برش مجلد شده فرم‌های چاپی “صحافی” گفته می‌شود. ماشین تاکُن فرم‌های چاپ شده داخلی را بر اساس قطع کتاب تا نموده و سپس فرم‌های تا شده به‌وسیله ماشین ترتیب‌کُن بر اساس شماره صفحه مرتب شده و کنار هم قرار می گیرند، سپس بر اساس نوع صحافی (مفتول، دوخت، چسب گرم و … ) به جلد متصل شده و در نهایت از سه طرف برش می‌خورند. بسیاری از مشکلات که در این مرحله نمود پیدا می‌کنند در زمان طراحی و صفحه‌بندی با بی‌دقتی‌های متعدد ایجاد شده است، بسیاری دیگر از مشکلات نمایان شده در این مرحله بخصوص در کار کتاب، در زمان چاپ ایجاد می‌گردد .

 

در فرآیند صحافی با توجه به تعداد، نوع کاغذ و نوع چاپ می‌توان از روش‌های گوناگونی استفاده کرد. البته صحافی به دو روش کلی صحافی تک‌برگی و غیرتک‌برگی تقسیم می‌شود.

صحافی اوراق تک برگی شامل:

  1. گیره‌های حلقه‌ای بازشو
  2. صحافی میخی یا پیچ پلاستیکی
  3. صحافی با شیرازه
  4. صحافی سیمی مارپیچ
  5. صحافی شانه پلاستیکی
  6. فنر دوبل

صحافی اوراق غیر تک‌برگی شامل:

  1. مفتول (لوپ وتخت)
  2. صحافی ته‌چسب(چسب‌گرم،چسب سرد، گرمایشی)
  3. ته‌دوخت
  4.  گالینگور(جلد سخت)

 

در اینجا به چند روش بسیار متداول می‌پردازیم:

صحافی ته‌دوخت:

در این نوع صحافی فرم‌ها در کنار هم قرار گرفته و از ته دوخته می‌شوند.

صحافی مفتولی(منگنه):

در این نوع صحافی فرم‌ها در دل هم قرار گرفته و به وسیله مفتول یا منگنه به هم دوخته می‌شوند. صحافی مفتول در دو نوع ارائه می‌شوند:

صحافی منگنه تخت (مفتول تخت):

در این نوع صحافی فرم‌ها پس از تا شدن در داخل هم قرار گرفته (ترتیب) و از وسط منگنه می‌خورند. جلد در این نوع صحافی می‌تواند هم گرماژ صفحات داخلی یا گرماژ بالاتر انتخاب شود.

صحافی منگنه لوپ (مفتول لوپ):

در این نوع صحافی همانند منگنه تخت فرم‌ها پس از تا شدن در داخل هم قرار گرفته (ترتیب) و از وسط منگنه می‌خورند. انتهای این منگنه به شکل حلقه می‌باشد که علاوه بر اینکه کار را فانتزی کرده آن رابرای بایگانی داخل زونکن و کلاسور آسان می کند. جلد در این نوع صحافی می‌تواند هم گرماژ صفحات داخلی یا گرماژ بالاتر انتخاب شود.

صحافی ته‌چسب:

شبیه به صحافی ته دوخت فرم‌ها در کنار هم قرار گرفته و از ته دوخته می‌شوند، با این تفاوت که ته کار برش خورده و سپس چسب می‌شود .به دو شیوه چسب گرم و چسب سرد انجام می‌شود.

چسب گرم:

در این صحافی فرم‌ها پس از تا شدن کنار هم قرار گرفته(ترتیب)، از ته چسب گرم می‌شوند. در این صحافی برای استحکام بیشتر می توان قبل از چسب فرم های چاپی را به هم دوخت نمود. جلد در این نوع صحافی می تواند هم گرماژ صفحات داخلی یا گرماژ بالاتر انتخاب شود.

چسب سرد:

شیوه کار مانند چسب گرم است با این تفاوت که چسب آن حرارت نمی‌بیند.

گالینگور(جلد سخت)Hard Cover:

در این صحافی فرم‌ها پس از تا شدن کنار هم قرار گرفته (ترتیب)، به هم دوخته شده و چسب می‌خورند و به جلدی سخت و محکم چسبیده می‌شوند. انواع سررسیدها با جلدهای گالینگور، پارچه و ترمو و کتب نفیس از این دسته هستند.

صحافی پانچ و فنر:

این نوع صحافی بیشتر به منظور بایگانی کاربرد دارد و امکان آن مهیا است . به دو صورت فنر دوبل و فنر پلاستیکی ارائه می‌شود:

صحافی فنر دوبل:

در این صحافی فرم‌های چاپی پس از تا، ترتیب شده از چهار طرف برش شده و سپس با دستگاه پانچ سوراخ شده واز داخل آن‌ها فنر فلزی رد می‌شود.

صحافی فنر پلاستیکی:

در این صحافی فرم‌های چاپی پس از تا، ترتیب شده از چهار طرف برش شده و سپس با دستگاه پانچ سوراخ شده واز داخل آن‌ها فنر فلزی رد می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا question